Pırlanta Karatı

Önemli Noktalar
Karat ağırlığı , özel olarak  hesaplanan, pırlantanın ağırlığının ölçü birimidir ve tamamiyle pırlantanın hacmini yansıtmaz.

Genelde, pırlantanın büyüklüğü  tabladan  bakarak değerlendirilir çünkü pırlantanın yüzük üzerinde sunumu bu şekildedir.

Pırlantanın büyüklüğünü anlayabilmek için, karat ağırlığı diğer iki faktörle birlikte değerlendirilmelidir.

Pırlantanın üst kısımlarındaki uzaklıkların millimetrik değerleri 

Pırlantanın kesim kalitesi derecesi.

 Pırlanta Karat Ağırlığı Çizelgesi
 Bu tablo, tabladan (pırlantanın tepesinden) bakıldığı zaman farklı karat büyüklüğü ve kesim şekillerine sahip pırlantaların nasıl göründüğünü göstermektedir.

Şeçtiğiniz pırlanta, uzunluk/genişlik oranı, derinlik ve tabla büyüklüğü gibi kesim oran farklılıklarından ötürü, tablodakinden farklılık gösterebilir.

Pırlanta Karat Boyut Tablosu

İsminden de anlaşılabileceği üzere karat ağırlığı pırlantanın ağırlığını göstermektedir. Ancak, nasıl  çoğu insanda da ağırlık doğrudan kişinin boyu ile orantılı olmayabilir ise karat ağırlığı kendi başına doğrudan pırlantanın hacmini yansıtmayabilir. Pırlantanın büyüklüğünü doğru analiz etmek için, uzmanlarımız size  diğer iki özelik ile birlikte değerlendirilmesini tavsiye ederler. Bu özellikler öncelikle Pırlantanın üst kısmından uzaklığın milimetre olarak ifadesi ve Pırlantanın kesim kalitesi derecesidir.


Pırlantanın üstünden olan uzaklığın  önemlidir çünkü bu büyüklüğünün  yüzükteki görünümünü ifade eder.

Yine pırlantanın kesim kalitesi derecesi de dikkate alınmalıdır çünkü kesim derecesi bölümünde de değindiğimiz gibi, bir pırlanta ideal oranlarda kesildiği zaman pırlantanın üstünden maksimun miktarda ışık geri yansıtır. Bu nedenle, iyi kesim bir pırlanta olduğundan daha büyük görünür. Yine iyi oranlarla kesilmemiş ise olduğundan daha az büyüklükte görünür.

Bu nedenle daha düşük karat ağırlığına sahip fakat daha yüksek kesim kalitesi derecesine sahip pırlantalar, daha büyük karat ağırlığına sahip daha düşük kesim derecesine sahip olanlardan da büyük olarak  görünebilir.

Kesim kalitesi, renk ve berraklık derecesini seçtiğinizde, bütçeniz dahilinde size uygun olacak pırlanta karat büyüklüğünüzü  belirlemeniz kolaydır.


Bir karat da 100 puandan oluşmaktadır.  Örneğin,  25 puan 1/4 yani 0,25 karat ağırlığındadır,  yine 50 puan 1/2 karata eşittir  ve 0,50ct  ağırlığındadır  ve hesaplama  bu şekilde yapılır.

Hangi  karat ağırlığı Sizin için daha uygundur?

Pırlantanın en uygun karat ağırlığını seçmek için kullanıcının parmak büyüklüğünü ve bütçenizi göz önünde bulundurmak gerekir.

Eğer karat büyüklüğü sizin için önemli ancak kısıtlı bir bütçeniz varsa daha az pahalı olan  SI1 - SI2 berraklık dereceleri,  I veya J renkleri, iyi  kesim kalitesi derecesini tercih ederek, aynı bütçeyle daha büyük bir pırlanta alabilirsiniz. 

Pırlanta fiyatları,  1,00 ct  ve 0,50 ct   gibi karatlık ağırlıklarında sıçrama gösterirler . Bu ağırlıkların hemen altındaki  karat ağırlığındaki pırlantalar ise daha az pahalı  olmalarına rağmen karat ağırlığındaki küçük farklılıklar görünümde belli olmadığı için tercih edilebilir.

Yine parmak ölçüsü pırlanta karat büyüklüğünde önem taşır.Pırlanta; daha büyük bir yüzük ölçüsüne sahip bir parmakta daha küçük bir yüzük ölçüsüne sahip bir parmağa göre daha küçük gözükecektir.

Montürlerin  tamamı bütün karat veya şekiller için uygun olmayabilir. Eğer daha önceden bir montür seçmiş iseniz, yüzüğün ve pırlantanın özelliklerini kontrol edin veya yardım için www.matpirtanta.com Pırlanta ve Mücevher danışmanınıza (0212 603 01 47) sorunuz. Eğer özel olarak üretilmiş bir mücevher takıya ihtiyacınız varsa, www.matpirlanta.com hemen hemen her talebe cevap verebilir.