Pırlanta Kesimi

Önemli Noktalar
Kesim bir pırlantanın en önemli özelliğidir.

Bu özellik pırlantanın ışıltısı üzerinde en büyük etkiye sahiptir.

Genelde ışıltı  olarak düşündüğümüz etkiyi belirler.

aytasgold.com.tr gemologları bütçeniz dahilinde en yüksek kesim kalitesi derecesinin seçilmesini tavsiye ederler. Nedeni, kesim derecesi kalitesinin pırlantanın ışıltısına etkisinin yüksek olmasıdır.

Kesim derecesi kalitesi, pırlantanın  ışık yansıtma performansıdır. Bir pırlanta ideal oranlarda kesildiği zaman, ışık pırlantadan tam olarak geri yansır, ve mükemmel bir ışıltı yayar. Pırlanta geniş oranlarda kesildiği zaman ise ışık alt kısımdan sızar ve ışığı geri tam yansıtamaz. Dar oranlarda kesildiği zaman ise ışık kenarlardan sızar ve yine tam olarak geri yansıyamaz.

Kesim Derecesi

matpirlanta.com.tr sertifikalı pırlantalar özenle , çok iyi kesim pırlantalar ve ışıltıyı daha da artıran çok iyi simetriye sahip pırlantalar arasından seçilirler.

İdeal kesim: Pırlantaların kesim kalitesi olarak en üst %3'lük kısmı temsil eder. Pırlantanın içine giren ışığın neredeyse tamamını yansıtır. Muhteşem ve nadir bir kesimdir.

Çok iyi kesim: Pırlantaların kesim kalitesi olarak en üst %15'lik kısmı temsil eder. İdeal kesimin yansıttığı kadar ışık yansıtır ancak fiyatı daha az pahalıdır.

İyi kesim: Pırlantaların kesim kalitesi olarak en üst %25'lik kısmı temsil eder. Giren ışığın çoğunu yansıtır. Çok iyi kesime göre çok daha az pahalıdır.

Uygun kesim: Pırlantaların kesim kalitesi olarak en üst %35'lik kısmı temsil eder. Yine çok kaliteli bir pırlantadır ancak uygun kesim ideal bir kesim kadar ışıltı veremez.

Kötü kesim: Genellikle çok derin ve dar veya kısa ve geniş kesim oranlarına sahip  pırlantalar olup ışığın çoğunu kenarlardan ve alttan kaybederler. 

Senin  için Hangi Kesim  Kalitesi Derecesi  Daha Uygundur?
Muhtemel en iyi kesim derecesine sahip pırlantaları www.matpirlanta.com pırlantalarını gönül rahatlığıyla seçebilirsiniz.

İdeal, Çok iyi, İyi  kesim  derecesine sahip pırlantaların mükemmel bir ışıltı sağladığını unutmayın!